Publicat de: Oxana | August 13, 2009

Suceava îşi aşteaptă oaspeţii la Festivalul de Artă Medievală Ştefan cel Mare, ediţia 2009

sv20p9

În perioada 16-23 August 2009, la Cetatea de Scaun a Sucevei, va avea loc Festivalul de Artă Medievală Ştefan cel Mare, ediţia 2009.

Program :

duminică, 16 August 2009

  • orele 19:00 – 21:00, Curtea interioară
    Viforul de Barbu Ştefănescu Delavrancea / Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

luni, 17 August 2009

  • orele 19:00 – 21:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Viforul de Barbu Ştefănescu Delavrancea / Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

marţi, 18 August 2009

  • orele 19:00 – 21:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Viforul de Barbu Ştefănescu Delavrancea / Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

miercuri, 19 August 2009

  • orele 19:00 – 21:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea / Teatrul Mihai Eminescu Botoşani

joi, 20 August 2009

  • orele 19:00 – 20:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    recital extraordinar Dorel VIŞAN, Eusebiu ŞTEFĂNESCU şi Formaţia Camerală Arcadia
  • ora 21:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    concert de blues Terry Lee Burns (SUA)

vineri, 21 August 2009

Pe tot parcursul zilei Ordinul Cavalerilor de Mediaş / Interactiv şi Garda Sighişoara, horoscop medieval, acte de împroprietărire şi concursuri pentru copii.

  • orele 10:00 – 11:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Sarea în bucate / Teatrul Pentru Copii şi Tineret Vasilache Botoşani
  • orele 11:05 – 11:25, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Şcoală de dans şi lupte / Ordinul Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt Sibiu
  • orele 11:30 – 12:30, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Răţuşca cea urâtă / Teatrul Pentru Copii şi Tineret Vasilache Botoşani
  • orele 12:30 – 13:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Şcoală de lupte / Teatrul Pentru Copii şi Tineret Vasilache Botoşani
  • orele 15:10 – 16:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Şcoala de tir / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 15:10 – 16:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Şcoala de tir / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 16:15 – 16:40, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Primirea solilor Cetăţilor Moldovei
  • orele 17:30 – 18:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Turnirul armelor medievale / Cavalerii Cetăţii Bârsei
  • orele 17:30 – 18:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Atelier de lupte / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 18:20 – 19:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Pantalone (comedia dell’arte) / Trupa Arleking Teatrul Giurgiu
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Turnir medieval / Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 19:20 – 20:10, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Concert de muzică medievală Basilicum / Grupul Truverii
  • orele 20:15 – 20:35, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Spectacol cu foc şi dans / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 20:15 – 20:35, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Prezentare arme / Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 20:40 – 21:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Amurg / Ordinul Cavalerilor de Sibiu
  • orele 21:20 – 22:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Intrarea vrăjitoarelor în cetate / Cavalerii Cetăţii Bârsei

sâmbătă, 22 August 2009

  • orele 10:00 – 11:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Răţuşca cea urâtă / Teatrul Pentru Copii şi Tineret Vasilache Botoşani
  • orele 10:00 – 11:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Răţuşca cea urâtă / Teatrul Pentru Copii şi Tineret Vasilache Botoşani
  • orele 11:05 – 11:25, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Şcoală de dans / Ordinul Cavalerilor de Transilvania din Hermannstadt Sibiu
  • orele 11:30 – 12:30, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Păcală / Teatrul Pentru Copii şi Tineret Vasilache Botoşani
  • orele 12:30 – 13:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Interactiv / Cavalerii Cetăţii Bârsei
  • orele 15:10 – 15:45, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Conducătorul de oşti / Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 15:10 – 15:45, Camera de gardă a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Şcoala de tir / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 16:00 – 16:25, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Intrarea lui Mihai Viteazul în Cetatea Sucevei
  • orele 16:30 – 17:30, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Incursiune în medieval / Ordinul Cavalerilor de Sibiu
  • orele 16:30 – 17:30, Camera de gardă a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Pantalone (comedia dell’arte) / Trupa Arleking Teatrul Giurgiu
  • orele 17:35 – 18:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Urâta Domniţă / Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 18:20 – 18:50, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Şcoală de dans şi lupte cu spada / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 18:20 – 18:50, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Turnirul armelor cavalerilor / Cavalerii Cetăţii Bârsei
  • orele 18:55 – 19:30, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Concert de muzică medievală Basilicum / Grupul Truverii
  • orele 18:55 – 19:30, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Prezentare arme / Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 19:35 – 20:05, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Spectacol cu focuri şi dans / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 20:10 – 20:35, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Amurg / Ordinul Cavalerilor de Sibiu
  • orele 20:10 – 20:35, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Turnir / Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 20:35 – 21:10, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Ispitirea cavalerilor / Cavalerii Cetăţii Bârsei
  • orele 21:15 – 22:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Turnir medieval
  • ora 22:20, Şanţul de apărare al Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Noaptea de supravieţuitorlor din Cetate

duminică, 23 August 2009

  • orele 10:00 – 11:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Sarea în bucate / Teatrul Pentru Copii şi Tineret Vasilache Botoşani
  • orele 11:05 – 11:25, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Atelier de dans medieval / Ordinul Cavalerilor de Sibiu
  • orele 11:30 – 12:30, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Răţuşca cea urâtă / Teatrul Pentru Copii şi Tineret Vasilache Botoşani
  • orele 12:30 – 13:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Interactiv / Cavalerii Cetăţii Bârsei
  • orele 15:05 – 16:00, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Şcoala de tir / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 15:05 – 16:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Prezentare arme / Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 16:05 – 16:30, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Pe muchie de sabie – Ospăţul lui Alexandru Lăpuşneanu
  • orele 16:35 – 17:10, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Incursiune în medieval / Ordinul Cavalerilor de Sibiu
  • orele 17:15 – 17:45, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Turnirul armelor cavalerilor / Cavalerii Cetăţii Bârsei
  • orele 17:50 – 18:15, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Pantalone (comedia dell’arte) / Trupa Arleking Teatrul Giurgiu
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Turnir / Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 17:50 – 18:15, Camera de gardă a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Atelier de lupte / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 18:20 – 19:10, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Concert de muzică medievală Basilicum / Grupul Truverii
  • orele 19:15 – 20:15, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Mediaş
  • orele 19:15 – 20:15, Zidul Alexandru cel Bun al Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Amurg / Ordinul Cavalerilor de Sibiu
  • orele 20:20 – 21:20, Curtea interioară a Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Închiderea oficială
  • orele 20:20 – 21:20, Şanţul de apărare al Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Turnir medieval
  • orele 21:30 – 22:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Spectacol cu focuri şi dans / Asociaţia Galdius Dei Sibiu
  • orele 22:05 – 23:00, Pulberăria Cetăţii de Scaun a Sucevei
    Arderea Vrăjitoarei / Cavalerii Cetăţii Bârsei

Sursa : OrasulSuceava.Ro

Anunțuri

Responses

  1. Sursa OrasulSUCEAVA.ro cu link către articolul respectiv, implicit Festivalul de Artă Medievală Ştefan cel Mare, ediţia a II-a.


Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

Categorii

%d blogeri au apreciat asta: